3.6.2020  

Anasayfa » İSMMMO Akademi Faciası


  İSMMMO Akademi Faciası


  .


  Değerli dostum ve meslektaşım Halil Erdem Gültekin geçtiğimiz günlerde bir yazı[i] yayınladı ve “İSMMMO Yönetimi derhal zarar eden kuruluşları değerlendirmeye almalı, bu büyük açığı kapamanın yollarını aramalıdır” dedi. Acaba yazarın dediği gibi bir açık olduğu, bunun da vahim bir şey olduğu kabul ediliyor mu? Yoksa ele geçirilen yetkiler ile imkânlar sonuna kadar istismar mı ediliyor? 

  Bu yazı üzerine ben de İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası(İSMMMO) ve bağlı kuruluşların bilançolarını[ii] incelemeye başladım. Baktığımda gördüğüm tam bir faciaydı. Ala-i vala ile kurulan akademi tam bir arpalığa dönüşmüş durumda. 28.000 liralık gelire karşılık 88.000 liralık bir hizmet maliyeti oluşmuş. Tam tamına 60.000 liralık bir brüt satış zararı oluşmuş durumda. Bu kadarla kalsa iyi; nelerden oluşuğu anlaşılamayan 267.000 liralık genel yönetim gideri de eklendiğinde arpalığın boyutu 328.000 liraya çıkmış.

  2013 yılı bilançolarını incelediğimizde zararın hiç de zannedildiği gibi 328.000 lira olmadığını aksine 1.331.000 liralık geçmiş yıllar zararı da elendiğinde zararın toplamda 1.659.000 liraya ulaştığını anlıyoruz. Bugüne kadar İSMMMO gelirlerinden yani üyelerin aidatlarından anılan kuruma 1.677.000 lira aktarıldığını görüyoruz. Yazılırken küçük görülen bu rakamlar eski parayla 1 trilyon 677 milyar demek. Fal taşı gibi açılan gözlerimizi ovuşturarak acaba gördüğümüz rüya mı diyoruz?  

  Lokal işletmesinden sonra ikinci facia bu akademi olmuş. “İSMMMO Akademi, İSMMMO bünyesinde faaliyet gösteren bilimsel, idari ve mali özerkliği olan bir kuruluştur” diye kurulan akademinin mali özerkliği buymuş demek ki. Ele geçirilen imkânları pervasızca harcamak. Aidatını bile zamanında ödeyemeyen üyelerin paralarını böyle özerk kuruluşlar aracılığı ile çarçur mu ediyoruz!

  Akademi sitesine bakıldığında “İSMMMO Akademi olarak amacımız, Hile Denetimi ve Adli Muhasebe, İç Denetim, Şirket Değer Tespiti, Bütçe ve Raporlama, Yabancı Şirketlerde Muhasebe Uzmanlığı ve Kredi Derecelendirme gibi çeşitli alanlarda eğitim programları sunmaktır” diye kendini tarif eden kuruluş önce kendi raporlarını inceleyerek biz ne yapıyoruz, kime hizmet ediyoruz diye düşünmez mi?

  Bir diğer rezalet de TESMER İstanbul Şubesinde yaşanmış. Hiçbir geliri olmayan şubenin tam tamına 2.155.000 TL genel yönetim gideri var. Yani çalışmayan gelir getirmeyen bir yer için tam tamına eski parayla 2 trilyon para harcanmış. Bu kurumun önceki yıllarda stajyer gelirlerinden olduğunu tahmin ettiğimiz karları da yapılan zararlarla yavaş yavaş eritilmiş. Bankada hiç parası olmayan bir kuruluşun diğer olağan gelirlerden 2.011.000 TL gelir sağlaması da ilginç olmuş.

  Çağdaş Demokratların dillerinden düşürmedikleri rahmetli Asım Bezirci “Ölçülü davranmayı, yanlıştan korkmayı, belgeye dayanmayı, aklını kullanmayı, duyguculuğa kapılmamayı ve gerçekçi, düzenli, dengeli, tutarlı olmayı muhasebe öğretti bana. Savunduğum ve uygulamaya uğraştığım nesnel, bilimsel eleştiri anlayışımın güçlenmesine yardım etti. Az şey mi bu?" diyor. Bunlar her konuşmasında Asım Bezirci’den bahsederken hiç mi rahmetlinin söylediklerinden hisse almazlar!

  Haydi, iktidar olanlar buna göz yumuyor, Meslekte Birlik Grubundan seçilen arkadaşlarımız ne diyor bu işe!

  Facia devam ediyor…

  Daha önce yazdığımız bir yazıda İSMMMO akademi faciası başlığı atmıştık. Hakkını vermemiz gerek Oda yöneticilerimiz bu dönem akademiyi karla kapatmışlar. Şimdi bir iş düşünün iki trilyona yakın bir yatırım için ne kadar iş hacmi beklersiniz herhalde en az iki trilyon bir ciro hedeflersiniz. Belki daha fazla 5-10 trilyon gibi bir beklentiniz olur. Belki ilk yıl deyip daha sonraki yılları da görelim diyebilirsiniz. Ama her yıl 250-300 bin lira zarar eden bir işletmeyi kimse beklemez değil mi?  Basiretli tüccar bir yıl iki yıl sabreder ama daha fazla beklemez zararın neresinden dönülürse kar deyip başka işlere bakar. Yok, bizimkiler öyle değil. Tam tamına 1.682.000 TL aktardıkları kurum bu zamana kadar 1.600.000 TL zarar etmiş. Alayı vala ile kurulan akademi bu yıl 89 bin liralık hizmet yapmış, bunun da maliyeti 39 bin lira olmuş. Kaba hesapla 50.000 TL kar edilmiş. Yani %56 kar edilmiş. Net kar ise 46.000 TL olarak kayıtlara geçmiş. 5-6 yıl sonradan sonra yeter de artar bile.

  Akademi hesaplarını incelediğimizde 89.000 TL gelirin 63.000 TL’sinin bankada tutulduğu anlaşılıyor ama tek kuruş faiz geliri yok. Diğer bilançolarda gördüğümüz ve yöneticilerimizin çok sevdiği anlaşılan diğer hazır değerler hesabında 30.000 TL’nin var olduğunu görüyoruz. Bunun yanında hangi alışverişten kaynaklandığını tespit edemediğimiz 36.000 TL’nin avans olarak alındığını da tespit ediyoruz. Bir yılda 89.000 TL’lik hizmet satan kurum hangi bağlantıyı yapar da 36.000 TL avans alır ki? Alıcılar hesabında bulunan 13.000 TL de herhalde açık hesap akademi hizmeti alan meslektaşlarımıza ait olsa gerek.

   

  [i] http://www.iktisadidayanisma.com/ISMMMO-2013-Butcesi-337-Milyar-Zarar/Haber/c601cbf7-e4ee-4099-8918-50dc9a2a7f1c.aspx

   

  Bu yazı 3045 defa okundu.