Basın ve Kamuoyu Açıklaması

Spread the love

Ülkemiz insan sağlığını tehdit eden bir virüsün etkileri ile dünyaya parmak ısırtan bir çabayla başa çıkmaya çalışmaktadır.


Bir yandan da Devlet ve Millet el ele sosyal ve ekonomik olarak mücadele vermektedir.

Tüm bu gelişmeler olurken icra etmeleri gereken şeyin kendi meslekleri ve ilerlemeleri olması gereken kimi meslek odaları hadlerini aşarak devlete yön çizmeye(!), yol göstermeye(!) ve varlık sebeplerini siyaset yapma eğiliminde yürümeye çalışmaktadırlar.

Devletimiz de, meslek odalarında çoğulculuğun ve demokrasinin daha iyi oturabilmesi, her kesimden temsilcilerin buralarda seslerini duyurabilmesi adına bazı düzenlemeler yoluna gitmiştir.

Ağızlarından demokrasi ve insan hakları gibi kavramları düşürmeyen kimi meslek odaları ise çoğulculuğu ve olabildiğince farklı fikirlerin temsilini antidemokratik(!) bulduklarını belirterek aynı cümle içinde tam bir çelişki yumağının içinde çaresizliğe batmışlardır.

Ancak gel gelelim, aklı, beyni ve gönlü 1940’lı yılların diktatöryal eski Türkiye’sinde kalmış bazı zihniyetlerin demokrasi tanımını kendilerinin dışında herhangi bir grubun yapmasına dahi tahammül edemeyecek kadar demokrat olduklarını(!) maalesef görmekteyiz.

Son olarak ne hukuki ne de yasal bir temeli olmayan ve adını İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) olarak açıklamış olan bir grup, kelimenin tam anlamıyla çağdışı ve fecaat bir açıklama yapmıştır.

Açıklamasında, uygulamanın antidemokratik olduğuna atıfta bulunarak kelimenin tam anlamı ile gülünç duruma düşmüştür.

1940’lı yılların diktatör rejimi ile yanıp tutuşan ve bir an önce tedavi edilmesi gereken bu zihniyete mensup kişilerin yaptığı bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz.

Bu açıklamanın altında imzası olan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI)’ yu böylesi fecaat bir açıklamanın altına ismini yazdırdığından dolayı şiddetle kınıyor ve yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz.

İSMMMO’nun yönetim kurulunun 1/3 ünü elinde bulunduran MESLEKTE BİRLİK GRUBU olarak bu ne idüğü belirsiz açıklama ile yakından uzaktan bir ilgimizin olmadığını, bilgimiz ve rızamız dışında bizi de töhmet altında bırakan bu nefret dilini olduğu gibi reddettiğimizi herkese ilan ediyoruz.

Bu sözde açıklamanın altına İSMMMO imza atmamıştır. Meslekte Birlik temsilcisi olan üç yönetim kurulu üyemiz herhangi bir şekilde bilgilendirilmemiştir. İSMMMO’nun yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyete ait olan bir açıklamanın İSMMMO tarafından yapılmış gibi gösterilmesi en hafif tabiri ile son derece ayıp bir nezaketsizlik ve saygısızlıktır.

Ülkemizin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden teröristler ile birlikte yol yürüyen, gezi parkında Vandallar ile fotoğraf çektiren, 120 bin meslek mensubunun sorunları ile ilgilenmek yerine 1 Mayıs günü devletin koyduğu sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayıp sözde eylem yapıp gözaltına alınanların salıverilmesi için mücadele eden zihniyete mensup kişilerin tabii ki de yerli ve milli olmasını beklemiyoruz.

Ancak şurası net olarak bilinsin ki; Kumaşının dokuması bu memlekette olmayan, beyinlerini kiraya vermiş karanlık ve çağdışı zihniyet ülkemizde asla ve kata üstünlük kuramayacaktır.

Hiç kimse, duruşu ve çizgisi belli olan ve aydınlık zihniyetinden zerre kadar taviz vermeyecek olan MESLEKTE BİRLİK GRUBU’nu böylesi çirkin bir olaya alet edemez. Herkesi ciddiyete ve terbiyeye davet ediyoruz.

Devletimizin Meslek odaları ile ilgili yapmayı düşündüğü düzenlemelerde sonuna kadar yanında olduğumuzu bildirmek isteriz.

İSMMMO yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyet, İstanbul’daki yaklaşık 45 bin meslek mensubunun tamamını tabi ki de temsil etmemektedir.

Artık bu zihniyetin odayı siyaset yapma mecrası olarak görmekten vazgeçmesinin zamanı gelmiştir.

İstanbul Meslekte Birlik olarak İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) denilen grubun yayınlamış olduğu buram buram
tehdit kokan ve aba altından sopa gösteren sözde bildiriye imza atan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER
ODASI)’dan en kısa zamanda bir tekzip ve özür yazısı beklediğimizi ilan ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ( MESLEKTE BİRLİK )