KDV İadesi eksiklik yazılarına ilişkin cevaplar internet vergi dairesi üzerinden cevaplanmaya başladı

Spread the love

Bildiğiniz üzere mükelleflerin her KDV iadesi döneminde bağlı bulundukları vergi daireleri listelerde kontrol raporlarında ve yapılan işin şekline göre bilgi ve izahat istemektedir.

Bu izahatlar genellikle iade talep edilen dönemlere ilişkin indirim listelerinden çıkmaktadır. Önceleri bu cevabi izahat mükellefler tarafından elden ıslak imzalı kaşeli dilekçe ile bağlı bulunulan vergi dairesinin KDV iade servislerine sunulmakta idi. Ancak vergi dairesi il dışında olan veya uzak olanlar için bu tam bir işkenceye dönüşmekte mükelleflerin KDV iadelerinin süreleri uzamakta idi. İdare bu gibi sorunları aşmak ve iade işlemlerini hızlandırmak için eksiklik yazılarına cevapları mükelleflere verdiği internet vergi dairesi şifresi ile sistem üzerinden istemeye başladı. Ancak burada da bazı teknik sıkıntılar ortaya çıktı. İnternet vergi dairesi üzerinden dilekçe ve ekinde sunacağınız evraklar mali mühür ile imzalanıp sisteme yüklenmektedir. Mali mühürü olmayan mükelleflerin şimdilik internet vergi dairesinden elektronik olarak bu cevabi dilekçeleri göndermeleri mümkün değildir.

Konunun teknik ayrıntılarını sizlere açıklamak istiyorum. Öncelikle mali mühürünüz var ise bu belgeleri internet vergi dairesi üzerinden elektronik olarak yüklemeniz için, sisteminizde java 1,70 sürümü veya üstü yüklü olması gerekir. Ayrıca java uygulamasında şu şekilde bir ayarlama yapmanız gerekmektedir; bilgisayarınızın denetim masası/java uygulamasını açınız burada java sekmesi üzerinden view bölümünü açarak 32 bit satırında (x86) runtime parameters bölümüne -Djava.security.debug=sunpkcs11 yazarak ok (tamam) diyerek ayarı kaydetmelisiniz. 2. Java ayarı ise şu şekilde olacak, java kontrol panelinde security bölümünde edit site list bölümünü açarak location bölümündeki satıra add butonu tıklanarak https://intvrg.gib.gov.tr adresi eklenmelidir. 3. Java ayarında ise java kontrol panelinde Advanced sekmesinde java console satırının altında Show console satırı işaretlenerek ok (tamam) diyerek ayar kaydedilir ve kapatılır. Java ayarlarımız bu kadardır.

İnternet Explorer içinde ise yapılacak ayar şu şekildedir : internet explorer’ın internet seçenekleri bölümü açılır/güvenlik sekmesi açılır/yerel intranet bölümünde siteler bölümü açılır. Burada işaretli tüm satırların işareti kaldırılır. İçerik sekmesi/sertifikalar/güvenilen kök sertifika yetkilileri bölümü açılır burada Al… (import) tıklanarak https://www.efatura.gov.tr/EFaturaWebSocket/certs/localhost.cer adresinden indirilecek localhost.cer isimli dosya okutturularak eklenir. İnternet Explorer içindeki ayarlarda bu kadardır. Bundan sonra yapılması gereken işlemler tamamen sayfada gerçekleşmektedir.

Öncelikle belirteyim ki, KDV iade servisinden eksiklik yazısı mükellefin internet vergi dairesi içindeki  e-tebligat sistemine yüklenmektedir. E-tebligat sistemine yüklenilen eksiklik yazısının içinde referans numarası bulunmaktadır.

Yukarıda açıkladığımız üzere internet vergi dairesine giriş internet Explorer üzerinden yapılmalıdır bütün ayarlar buna göre yapılmıştır. https://intvrg.gib.gov.tr/ adresindeki kullanıcı girişi bölümünden şifreler ile giriş yapılır. İade talep dilekçeleri menüsü altında bulunan KDV iadesi eksiklik cevap yazıları bölümü açılır. Yeni açılan pencerede en üst satırdaki KDV İadesi Gelen Eksiklik Yazıları Görüntüleme satırı tıklanır. Ekranın orta kısmında bulunan listele şeklindeki kırmızı buton tıklandığında mükellefiyetiniz için sisteme yüklenen eksiklik yazıları listelenecektir. Yukarıda e-tebligat bölümünde belirttiğimiz yazı içindeki referans numarası ile hangi yazıyı seçeceğinizi belirterek eksiklik yazısındaki eksikleri tespit ettikten sonra Aynı ekranda sol tarafta en altta KDV İadesi Eksiklik Cevap Yazısı Hazırlama satırını tıklayarak ilgili döneme ait yazıyı hazırlama bölümüne gelmeniz gerekmektedir.

Eksiklik olarak hazırlayacağınız yazılarınızın formatı Word, excel ve adobe reader  formatında olmalıdır. (*.doc, .*.docx, *.xls, *.xlsx, *.pdf) Hazırlayacağınız yazıları kesinlikle ıslak imzalı kaşe ile imzalamanıza gerek yoktur düz yazı ile bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan kayıt ettiğiniz bütün belgeleri internet vergi dairesine yükledikten sonra belgelerin elektronik olarak imzalanması gerekmektedir. Elektronik imza ile imzalama seçeneğini tıkladıktan sonra hemen alt satırda elektronik imza için gerekli programı indir ve çalıştır satırını tıklayın, bilgisayarınıza java uygulaması inecek ve çalışacak. Sonraki ekranda bir güvenlik uyarısı gelecek siz buna Run diyerek bu adımı atlayacaksınız. Burdan sonra mali mühürü bilgisayarınıza takmanız gerekmektedir. Size kart giriş ekranı açılacaktır ilk defa kart tanıtılacağı için tanımla bölümü tıklanacak, yeni açılan pencerede kütüphane dosyası satırının hemen sağında bulunan seç butonu tıklanacak. Açılan ekranda bilgisayardan bir dosya okutulması gerekmektedir. Bu dosya bilgisayarınızın c:\windows\system32 klasörünün içinde bulunan akisp11.dll dosyasıdır. Bunu okutturduktan sonra mali mühür içinde tanımlı mükellefinizin bilgileri ekrana gelecektir. En altta sağda imzala butonu tıklanarak belgeler ve eksiklik yazınız elektronik olarak imzalanmış olacaktır. Eksiklik yazınızı sistemden indirdiğiniz zaman mükellefinizin ünvanının altında e-imzalıdır diye ibare belirecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*